Skip to content Skip to footer

Yellowjackets

Panie i panowie, marynary w górę, oto nadchodzą – Yellowjackets, kultowa grupa fusion, od ponad czterech dekad niezmiennie w na topie.

 Zespół pojawił się wraz z drugą falą fusion i od razu zyskał ogromną popularność, choć konkurencja, Weather Report i Steps Ahead, deptała mu po piętach. Yellowjackets (gitarzysta Robben Ford, klawiszowiec Russell Ferrante, basista Jimmy Haslip, perkusista Ricky Lawson) zawiązał się pod koniec lat 70., pełną dojrzałość osiągnął na drugiej studyjnej płycie, Mirage a Trois (1984), która była nominowana do Grammy. Po sukcesie albumu grupę opuścił Ford, w jego miejsce pojawił się saksofonista Marc Russo. Muzyka Yellowjackets zachowała rytmiczny nerw (z ważną rolą basu Haslipa), odeszła jednak od prostych funkowych formuł w stronę kantylenowej melodyki wzbogacanej ciekawą harmonią (szczególnie w utworach autorstwa Ferrante). Zostało to dostrzeżone przez fanów i krytyków – utwór And You Know That z płyty Shades (1986) otrzymał Grammy, a album Politics (1988) przyniósł zespołowi drugą statuetkę. Kolejna ważna ważna zmiana nastąpiła cztery lata później, kiedy to po Russo nastał Bob Mintzer, tenorzysta, grający również na EWI, który nadał muzyce bardziej jazzowego charakteru.

Yellowjackets działa nadal, choć z pierwszego składu uchował się tylko Ferrante, i wciąż ma swoich wiernych fanów. Pozostaje zagadką, w jaki sposób udało im się przetrwać tak długo na trudnym jazzowym rynku, przy wciąż zmieniających się trendach i spadku zainteresowania fusion. Na pewno wpływ na to miała wyrazista formuła muzyczna grupy, stabilny skład (1990-2012), warsztatowa solidność, wysoki poziom kompozycji oraz komunikatywny język, który był w stanie pogodzić miłośników muzyki akustycznej i jazzu na prąd.

Wystąpią:

Russell Ferrante – piano
Bob Mintzer – saksofon
Dane Alderson – bas
William Kennedy – perkusja

Data

lip 24 2023
Zakończone!

Czas

8:00 pm

Więcej informacji

kup bilet

Lokalizacja

MSiTJ Manggha
Marii Konopnickiej 26, 30-302 Kraków
Kategoria

Leave a comment

©2023 Summer Jazz Festival. All Rights Reserved.

Wykonanie serwisu: 3kingmedia.pl