
Adam Makowicz & Leszek Możdżer
Zapraszamy na wyjątkowy koncert, który zapisze się złotymi literami w historii polskiego jazzu. Na scenie Kina Kijów wystąpią dwie prawdziwe legendy – Adam Makowicz i Leszek Możdżer. W ramach koncertu inauguracyjnego jubileuszowej 30. edycji Summer Jazz Festival Kraków czeka nas wieczór pełen muzycznego kunsztu i artystycznej magii.
Adam Makowicz – mistrz fortepianu, światowej sławy wirtuoz, którego styl łączy klasyczną wrażliwość z pasją jazzu. Jego unikalna technika i zmysł improwizacji zachwycają publiczność od lat, czyniąc każdy koncert niezapomnianym przeżyciem.
Leszek Możdżer – fenomenalny pianista i wizjoner polskiego jazzu, który nieustannie przesuwa granice gatunku, łącząc tradycję z nowoczesnością. Jego występy to połączenie wirtuozerii, emocji i niesamowitej ekspresji.
Kino Kijów stanie się areną spotkania dwóch pokoleń i dwóch niezwykłych osobowości scenicznych. Ten wieczór będzie obfitował w harmonię i dialog między muzykami, którzy doskonale wiedzą, jak oczarować publiczność.
Leszek Możdżer fot. Sisi Cecylia
Adam Makowicz
Jeden z nielicznych polskich muzyków, który podbił Amerykę. Swoją karierę rozpoczął w Krakowie, grając w klubie jazzowym Helikon. Od początku był zorientowany na jazz nowoczesny – w latach 60. wraz z Tomaszem Stańką współtworzył Jazz Darings, uznany przez Joachima E. Berendta za pierwszy freejazzowy zespół w Europie. Talentem i wszechstronnością błysnął w formacji Constellation Michała Urbaniaka (grał na clavinecie i pianie Fendera), zaś nagrana z Urszulą Dudziak „Newborn Light” (Columbia, 1974) wywołała w Stanach sensację i otrzymała pięć gwiazdek w magazynie „Down Beat”. W połowie lat 70., a dokładnie od płyty „Live Embers”, artysta postawił na karierę solową. W tym okresie radykalnie zmienił swój styl. Skupił się na standardach, wykonując je w estetyce klasycznych pianistów jazzu lat 30. i 40., szczególnie Arta Tatuma. Muzykalność, nieprawdopodobna technika pianistyczna (bywał nazywany pianistą o dwóch prawych rękach), zmysł wirtuozowski i magiczny kontakt z publicznością otworzyły przed nim rynek amerykański. W USA występował z gwiazdami jazzu, grał we wszystkich najbardziej prestiżowych klubach i salach koncertowych. Ameryka stała się dla niego najpierw drugim, w później pierwszym domem.
Przez ponad czterdzieści lat jego styl nie uległ jakieś zasadniczej przemianie, co można uznać za ewenement. Artysta rozwijał pewne elementy (harmonię, rytm), detale interpretacyjne, poszerzał repertuar (m.in. o utwory Berlina, Gershwina, Chopina), lecz głównym zasadom przyjętej estetyki pozostaje wierny do dziś. Z jego gry emanuje optymizm, humor i radość kreowania muzyki na żywo. Jest bodaj jedynym muzykiem jazzowym, który wykonywał Błękitną rapsodię Gershwina z własną improwizowaną kadencją. I choć jego specjalnością są występy solowe, zdarza mu się współpracować z innymi artystami, np. z Leszkiem Możdżerem – duet Makowicz Możdżer odniósł spektakularny sukces, grając w Carnegie Hall (2004); występ obu muzyków został zarejestrowany na płycie „Makowicz vs. Możdżer at the Carnegie Hall”. Podczas tegorocznego Summer Jazz Festival Kraków znakomici pianiści ponownie połączą siły. To może być jedyna okazja, by usłyszeć ich razem.
Adam Makowicz da również solowy koncert w Filharmonii Krakowskiej.
Leszek Możdżer
Najlepiej rozpoznawany artysta polskiej sceny jazzowej, ważna postać jazzu europejskiego, wirtuoz fortepianu, znakomity kompozytor, aranżer, artysta o wyrazistej osobowość i szerokich horyzontach. Jego muzyka, perfekcyjna pod względem warsztatowym, głęboko osadzona w tradycji europejskiej klasyki, imponująca bogactwem form oraz wysublimowaną kolorystyką, wprowadza słuchacza na zupełnie nowy poziom emocji.
Jest absolwentem klasy fortepianu w gdańskiej Akademii Muzycznej. Jako muzyk jazzowy zadebiutował w kultowej formacji Miłość, z którą nagrał kilka albumów. Współpracował z m.in. Zbigniewem Namysłowskim, Tomaszem, Stańką, Michałem Urbaniakiem i Adamem Bałdychem (album „Passacaglia”, 2024), a także z gwiazdami światowego jazzu: Davidem Friesenem, Patem Methenym, Arthurem Blythe’em, Busterem Williamsem, Billym Harperem, Joem Lovano, Archiem Sheppem, Davidem Liebmanem, Lesterem Bowiem, Marcusem Millerem, Johnem Scofieldem.
W muzyce Możdżera ważne miejsce zajmuje twórczość Chopina – w 1994 ukazała się płyta pianisty „Chopin – impresje”, a w kolejnych latach trzy inne albumy z jazzowymi wersjami kompozycji naszego romantyka; repertuar chopinowski (m.in. Etiudę rewolucyjną) Możdżer wykonuje również w wersji oryginalnej. Ogromną popularność przyniosły mu koncerty i nagrania z Larsem Danielssonem i Zoharem Fresco – albumy „The Time”, Between Us and the Light”, „Pasodoble” zostały entuzjastycznie przyjęte przez fanów i szybko stały się bestsellerami, osiągając status diamentowej i platynowej płyty. Znakomite efekty przynosi również współpraca artysty z orkiestrą kameralną Holland Barogue (albumy „Earth Particles”, 2017 i „Just Ignore It”, 2021).
Leszek Możdżer to pianista, który od początku kariery przełamuje utarte konwencje, nieustannie poszerza formułę jazzu, skutecznie zaciera granice między gatunkami, co powoduje, że jego sztuka trafia zarówno do fanów jazzu, bywalców sal koncertowych, jak i słuchaczy zwykle stroniących od muzyki improwizowanej.